Joga dla dzieci

Zajęcia jogi dla dzieci

Tak sobie myślę….czy można pogodzić ciało i umysł? Sprawić,by zaczęły współgrać harmonijnie,dopasowując się…podobno można…z pomocą przychodzi..joga, dlatego też postanowiłam, że skoro moje Eldorado ma być krainą idealną, gdzie wszystko dzieje się tak, jak tego chcemy, nie może zabraknąć w niej tejże wielowiekowej sztuki…zasięgnęłam języka i znalazłam Panią, która jogą zajmuje się od wielu lat, ma wspaniałe osiągnięcia i z chęcią podzieli się doświadczeniem i wiedzą. Ruszają więc zapisy na zajęcia z jogi dla dzieci od 5-10 r.ż…sami poczytajcie, co na ten temat pisze Pani Anita…….

Joga dla dzieci

„Chciałabym by moje zajęcia jogi dla dzieci były z dodatkową atrakcją , a będzie nią właśnie malowanie mandal.
Dzieci są różne i różne są metody by do nich dotrzeć .
A więc może to wyglądać tak: Joga dla dzieci z malowaniem mandal. Malowanie jako dodatkowa forma rozwijania dziecięcej wyobraźni i nie tylko . Moje osobiste doświadczenie z jogą dla dzieci …”Najpierw jest się poczętym w łonie matki -wtedy jest się niemal niewidocznym.
Potem rodzimy się .Gdy jest się małym dzieckiem wszyscy nas kochają.
Potem stajemy się dorosłymi ..” Gendyn. Rinpocze

Prowadząc zajęcia z dziećmi w różnym wieku na przestrzeni lat miałam możliwość obserwacji
pozytywnych efektów ruchu, jogi, muzyki, plastyki, tańca wizualizacji, metafory, pantomimy.
Co prawda dzieci krótko są w stanie pełnej koncentracji uczestnicząc w zajęciach, ale mimo to
odczuwają pozytywne skutki ich działania. Ćwicząc kolejne asany naśladujące zwierzęta często świetnie
„wchodzą „w kontakt, a nawet wręcz utożsamiają się ze zwierzętami naśladując ich głosy.
Zawsze starają się wykonywać każdą pozycję prawidłowo mimo iż mówię im, że każdy ćwiczy według swoich własnych możliwości.
Poprzez zabawę, malowanie mandal uczą się dzielenia, współdziałania, odczuwania i samopoznania.
Rozwijają swoją wyobraźnię twórczą, plastyczną, a przede wszystkim świetnie się bawią.
Dzieci są jak „niezapisane tabliczki ”, chłoną wszystko i dlatego od nas dorosłych zależy ich rozwój i kształtowanie
jako świadomych i pełnych miłości istnień we wszechświecie. Współcześnie dzieci są nadpobudliwe,
rozkrzyczane i nieposłuszne. A wszystko można przecież ulepszyć, wystarczą tylko dobre chęci.
Moje dzieciństwo to najpiękniejsze lata mojego życia. Świat dookoła wydawał się kolorowy i piękny. Chociaż w życiu zdarzają się i chwile zadumy, smutku, nadziei na przyszłość.
Wszystko jednak ma swój sens i głęboką mądrość.

Co daje joga dzieciom?

 

„Dzieci są jak nasiona, które posialiśmy. Musimy je karmić tak, aby wyrosły na zdrowych, silnych i wypełnionych miłością ludzi „- Fran Rosen -Sawyer

Nazwa „joga” wywodzi się ze starożytnego sanskryckiego słowa oznaczającego „zjednoczenie”. Przywędrowała do nas z Indii, gdzie rozwinęła się tysiące lat temu w celu dopomożenia ludziom w zjednoczeniu ich ciała, umysłu i ducha. Jej celem jest osiągnięcie fizycznego zdrowia, umysłowej czujności i duchowego spokoju. Nauka jogi jest tak starannie opracowana, że działa zarówno na ludzki umysł, jak i na ciało. Wszystkie „za i przeciw ” są wzięte pod uwagę i cała różnorodność możliwych oddziaływań na organizm jest włączona w naukę jogi. Ćwiczenia jogi mogą stać się częścią codziennych zajęć dziecka, mogą być dobrą zabawą, wspaniałym sposobem na tworzenie wspólnoty rodzinnej. Każde dziecko różni się pod względem sprawności i będzie robiło postępy w indywidualnym tempie. Dzieci nie można porównywać z innymi dziećmi. Trzeba je zachęcać do tego, aby zachowywały się najlepiej jak potrafią. Każde z nich będzie się rozwijać zgodnie ze swoim własnym rytmem. Joga jest wspaniałym sposobem na rozluźnienie ciała i zrelaksowanie się, a także znalezienie wewnątrz siebie spokoju. Ćwiczenia zabierają mało czasu( można będzie obserwować korzystne zmiany, a dzieci pozbędą się uczucia sztywności mięśni) Joga przy użyciu fantazji twórczo rozwija. Poprzez zachęcanie dzieci do obserwacji – badania ruchu własnego ciała przez naśladowanie przyrody ( zwierząt i roślin ) Można ją prowadzić indywidualnie i grupowo.

Korzyści z ćwiczenia jogi zauważalne u dzieci:

  • joga uspokaja nerwowe i spięte dziecko poprzez rozluźnienie jego mięśni ( będzie mogło poruszać się bardziej swobodnie )
  • ożywienie zmęczonego i znużonego dziecka ,któremu trudno się skoncentrować
  • joga i odpowiednia dieta uspokoją dziecko nadpobudliwe
  • joga wyzwala ekspresję w dziecku lękowym i zahamowanym.