Wakacje z dzieckiem na plaży - o czym warto pamiętać?

Wakacje z dzieckiem na plaży – o czym warto pamiętać?

Kiedy zbliżają się wakacje, dopisuje słońce nie ma nic lepszego na spędzenie czasu z dziećmi w wielkiej piaskownicy nad ogromną wodą. Większości osób wydaje się, że piasek i woda to już wszystko czego potrzeba do fajnego i przyjemnego spędzenia wolnego czasu. Rzeczywistość wygląda trochę odmiennie, o wypoczynek należy zadbać, a więc należy zwrócić uwagę na:

Umiejętne korzystanie ze słońca

Należy pamiętać, że organizm dziecka jest bardzo delikatny, a w związku z tym dziecko nie może przebywać dłużej niż dwie trzy godziny na pełnym słońcu mimo, że my uwielbiamy kąpiele słoneczne.Dobrym rozwiązaniem jest parasol przeciwsłoneczny czy namiot. Dziecko nie powinno na plaży być zupełnie rozebrane, konieczne jest leciutkie, przewiewne i naturalne ubranie oraz ochrona głowy, czapką z daszkiem czy kapeluszem. Należy również zadbać o skórę szyi i karku, o której często zapominamy. Poza tym koniecznie trzeba posmarować dziecko kremem przeciwsłonecznym, najlepiej bez zawartości alkoholu i z przeznaczeniem dla dzieci. Minimalna wysokość filtru to SPF 25, ale warto używać kremów z wyższymi filtrami,. Pamiętać też należy, że krem należy nałożyć przynajmniej pół godziny przed wyjściem na słońce i powtarzać stosowanie przynajmniej co trzy godziny, a na pewno po wyjściu dziecka z wody i wytarciu ręcznikiem mimo, że kosmetyk był wodoodporny.

Bezpieczeństwo na plaży

Piasek to też super produkt do zabawy, ale też należy dbać o bezpieczeństwo, nie wolno pozwalać bezkarnie biegać dziecku po wydmach i oddalać się, gdyż dzieci dość szybko gubią orientację w terenie. Poza tym dobrze jest nałożyć dziecku okulary, które ochronią przed słońcem, ale również przed piaskiem. Warto mieć ze sobą sól fizjologiczną do przemywania. No i najważniejsze zabawki i obmyślone wcześniej zabawy, jak na przykład budowanie zamków, fortec mostów czy szukanie wcześniej ukrytego “skarbu”.

Trzeba koniecznie być zaopatrzonym w wodę, najlepiej niegazowaną i przypominać dziecku o uzupełnianiu płynów, warto wziąć ze sobą również drobne przekąski, najczęściej przygotowane cząstki warzyw czy owoców o wielkości wprost do buzi.

Bezpieczeństwo podczas zabaw w wodzie

Korzystanie z wody to dla dzieci ogromna atrakcja, a dla opiekunów dbanie o bezpieczeństwo, zwykle wygodnie jest rozłożyć się blisko wody, ale wiąże się to równocześnie z ciągłym pilnowaniem i towarzyszeniem dziecku. Nie trzeba martwić się, że dziecko się przeziębi, woda z brzegu jest zwykle ciepła, a dziecko jest w ciągłym ruchu. Ważne tylko by nie spuszczać pociech z oka, bo korzystanie z dobrodziejstw wody jest świetnym wypoczynkiem, ale bywa, że szalenie niebezpiecznym.