Zajęcia - Aikido

Jaki sport walki dla dziecka?

Sporty walki uczą dyscypliny i kształtują charakter. Uczą rywalizacji i szacunku dla przeciwnika, rozwijają fizycznie i umysłowo. Są w końcu narzędziem samoobrony, które może okazać się niezbędne w życiu młodzieńczym i dorosłym. Choć wielu rodziców ma opory przed wysyłaniem swojego dziecka na zajęcia z zakresu sportów walki, może okazać się to fantastycznym pomysłem i doskonałą lekcją życia nawet dla najmłodszych adeptów.

Sporty walki dla dzieci

Przede wszystkim należy od razu sobie uświadomić, że zajęcia z zakresu sportów walki prowadzone dla dzieci nie mają niczego wspólnego z ciężkimi, niebezpiecznymi zajęciami. Dzieci uczą się podstaw, a odpowiedzialny trener zawsze hamuje ich negatywne zapędy. Zajęcia te przypominają zabawę i nie mają nic wspólnego z agresją lub brutalnością.

Oczywiście są pewne dyscypliny, których dzieciom nie polecamy – a przynajmniej od razu. MMA, choć popularne, jest sportem wysoce brutalnym. Podobnie boks lub kickboxing, ewentualnie boks tajski. Choć i te dyscypliny nastawione są na nauczanie dzieci, nie polecamy rozpoczynać z nimi przygody ze sportami walki. Lepiej zacząć od sztuk i sportów walki tradycyjnych, opatrzonych większą tradycją i kulturą.

Judo

Judo to zbliżony do zapasów, piękny sport walki o długiej tradycji. Ta wywodząca się z Japonii dyscyplina opiera się na rzutach, chwytach, duszeniach i prostych dźwigniach. Jest skuteczna w samoobronie, nie jest brutalna i doskonale rozwija mięśnie całego ciała. Jest to także sport, który uczy kultury, opanowania i pokonywania swoich słabości.

Jiu- Jitsu

Od kilkunastu lat wielką popularnością cieszy się Brazylijskie Jiu-jitsu. Ta specyficzna odmiana Jujitsu opiera się przede wszystkim na walce parterowej, sprowadzeniach, dźwigniach i duszeniach. Wymaga koordynacji, sprawności całego ciała i dużego opanowania. BJJ zawiera szereg technik idealnych dla dzieci, uczy ich pokory i cierpliwości. Jest to również sport kulturalny, nie wzmagający agresji i nastawiony na szacunek dla oponenta.

Aikido

Aikido to piękna, elegancka sztuka samoobrony. Oparta na prostych rzutach i złożonych technikach kontrujących uczy przede wszystkim pokory, ale i skutecznej obrony przez napaścią. Dzieci trenujące aikido uczą się, jak skutecznie panować nad emocjami i w jaki sposób chronić się przed wrogimi atakami. Ta japońska sztuka walki nie pokazuje, w jaki sposób zadawać ciosy, co czyni ją idealną dyscypliną dla najmłodszych.

Taekwondo i karate shotokan

Ze sportów uderzanych najbardziej odpowiednie dla dzieci będą taekwondo i karate shotokan. Są to sztuki walki wywodzące się z kultury wschodniej, uczące szacunku do przeciwnika, wzbogacone też o elementy filozofii wschodu. Zawodnicy walczą też w strojach ochronnych i kaskach. Zajęcia są przy tym ogólnorozwojowe, uczą prowadzenia walki ze spokojem i nie sprzyjają agresywnym postawom.

Bez względu na sport walki, na jaki zapiszecie swoje dziecko, zawsze poobserwujcie zajęcia i zapoznajcie się z trenerem. Pamiętajmy: sztuki walki mają uczyć kultury, szacunku i koncentracji. Jeśli będziecie mieli wrażenie, że instruktor wpaja dzieciom niepotrzebną agresję, nie zapisujcie swojej pociechy na zajęcia, które prowadzi. Nie tędy droga.